Největší skalní brána v Evropě Pravčická brána, se stala národní přírodní památkou už v roce 1963. Hlavní turistický cíl Českého Švýcarska má rozpětí oblouku 26,5 m, výšku otvoru 16 m a na šířku měří od sedmi do osmi metrů…

Plošinu na vrcholu najdete ve 21 metrech. Výstup k Pravčické bráně vám dá trochu zabrat, ale námaha z vás ihned opadne, až se rozhlédnete po krajině, co vám bude z výšky nadělena.

pravcicka brana


Na vlastní skalní most se nedostanete, protože je už od roku 1980 znepřístupněn, aby nedošlo k ohrožování přírodního úkazu davy sem přicházejících turistů. V roce 1982 se brána vyztužila speciální pryskyřicovou směsí, aby došlo ke zpomalení eroze. V přízemí zajděte do restaurace s původními malbami, v prvním patře se projděte po muzeu Národního parku České Švýcarsko. Legenda říká, že se blízko Pravčické brány kdysi skrýval poustevník Prebisch.

 

pravcicka brana


Pravčická brána se stala cílem výletů i mnoha slavných osobností, patřil k nim i známý spisovatel Hans Christian Andersen, který sem přijel v letech 1831 a 1851. Není pochyb, že ho místa značně inspirovala.

Na Pravčickou bránu se můžete vydat ze dvou směrů – z Hřenska nebo Mezní Louky:

  1. trasa z Hřenska: vydáte se po červené turistické značce podél silnice vedoucí na Mezní louku. Po cca 2 km u Třech pramenů odbočíte do lesa. Mírným stoupáním budete pokračovat až po cca 2,5 km dorazíte na Pravčickou bránu.
  2. trasa z Mezní Louky: půjdete po červené turistické značce po Gabrielině stezce, která Vás dovede až na Pravčickou bránu. Trasa je dlouhá cca 6 km a povede vás členitým terénem pod vysokými skalami s úžasnými výhledy.

letak hrensko mapa

Parkování:

Svá auta můžete zanechat na odstavných parkovištích v Hřensku nebo na Mezní Louce.

Vstupné a otevírací dobu na Pravčickou bránu najdete na www.pbrana.cz

pravcicka brana

Více informaci:
tel. +420 412 554 286
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.pbrana.cz

 

VIDEOPOZVÁNKA
ČASOPIS PRO TURISTY
PŘÍVOZ
TURISTICKÝ PAS
LODÍ PO ŘECE
VSTUPENKA DĚČÍN
KAM NA OBĚD
MOBILNÍ APLIKACE