Císařská vyhlídka

Adresa Stoličná hora, Kvádrberk
Telefon 412 532 227
E-mail info@idecin.cz
Doporučujeme pro sportovce, rodiny s dětmi, pěší turistiku, milovníky kultury a historie, badatele a dobrodruhy
Blízká turistická trasa červená, naučná
Spojení Autobus: MHD Děčín - č. 1, 7 - konečná zastávku Nemocnice
Turistická cesta: z centra Děčína navážete na červenou turistickou značku
Popis Stoličná hora či také stolová hora Kvádrberk se tyčí nad Děčínem na pravé straně řeky Labe ve výšce 289 m n. m. Návštěvníkům dopřává nádherný výhled, zvláště na Děčín a do údolí Labe.
Jako výletní místo má Kvádrberk dlouhou tradici. V roce 1879 u příležitosti stříbrné svatby Františka Josefa I. a jeho choti Alžběty, známější jako císařovna Sissi, zde byla vybudována Císařská vyhlídka, spolu s areálem s promenádou a lavičkami, k němuž později přibyl výletní hostinec. Rovněž byl na vyhlídkové plošině vztyčen obelisk.

Císařovna Sissi byla lidem velice oblíbená. Sissi, kterou lidé s takovou oblibou oslavovali a jež inspirovala řadu spisovatelů i filmových tvůrců, byla ve skutečnosti uvnitř své duše smutnou císařovnou.

Vyhledávaný je i místní lesopark na Kvádrberku, vybudovaný na přelomu 19. a 20. století. Protože se na něm podepsal zub času a nedostávalo se mu potřebné péče, značně zpustl. Areál s promenádou, který kdysi tak pulzoval životem, je dnes v neutěšeném stavu a z vyhlášeného hostince zůstaly jen zbytky zdiva.

Vedle Císařské vyhlídky Kvádrberk nabízí krajinu jako na dlani ještě ze Sněžnické vyhlídky a Labské stráže, pavilonku pocházejícího z let 1888 - 1890. Od obelisku je nejen pěkný výhled na Děčín a Sněžnickou vrchovinu s nejvyšším vrcholem Děčínským Sněžníkem, ale také od něho pokračuje červeně značená turistická cesta mířící přes Růžový hřeben a vyhlídku Belvedér do malebného Hřenska.
VIDEOPOZVÁNKA
ČASOPIS PRO TURISTY
PŘÍVOZ
TURISTICKÝ PAS
LODÍ PO ŘECE
VSTUPENKA DĚČÍN
KAM NA OBĚD
MOBILNÍ APLIKACE