Rozhledna Velký Chlum

Adresa Velký Chlum
Telefon 412 532 227
E-mail info@idecin.cz
Spojení Auto: z Děčína na Benešov nad Ploučnicí a v obci Březiny u Děčína zabočíme vpravo na Horní Chlum. Ten leží v sedle mezi Malým a velkým Chlumem. Tam zaparkujeme a vydáme se pěšky po červené stezce až pod vrchol Velkého Chlumu, kde stojí rozhledna. Cesta je dlouhá asi 1 km.

Vlak: Nejbližší železniční zastávka je Děčín Staré město (žel. trať č. 073 Ústí nad Labem-Střekov - Děčín). Od zastávky půjdeme po červené TZT až k rozhledně. Možnost je také jít z Děčína - Boletice město (také trať 073) po žluté TZT. První cesta je dlouhá asi 3 km, druhá asi 4 km. Obě výchozí místa jsou v dosahu děčínské MHD.
Popis Rozhlednová historie místa začíná na vrcholu Malého Chlumu, kdy zde v roce 1879 byla postavena členy Horského spolku pro České Švýcarsko turistická chata z jejíž střechy se dalo rozhlédnout. Postupem času se začalo uvažovat o postavení skutečné rozhledny, nejdříve kamenné, ale na tu však nebyly finance. Proto zde v roce 1898 vznikla rozhledna dřevěná, vysoká 14 m. Pojmenována byla po císařovně Alžbětě. V roce 1915 však rozhledna zanikla. Ve 20. letech 20. stol. přišla chlumská sekce spolku pro České Švýcarsko s vybudováním rozhledny na vrcholu Velkého Chlumu. Projekt vypracoval děčínský architekt Jahnel a navrhl 16 m vysokou stavbu kruhového půdorysu z kamene a betonových tvárnic. ke stavbě došlo v letech 1928-1929 a slavnostní otevření se konalo 18. května 1930. Po roce 1968 byly na vyšší vyhlídkové patro umístěny antény a tudíž byl přístupný pouze nižší ochoz, který ale přerůstaly stromy. V letech 1996-1997 byly antény sneseny, rozhledna opatřena střechou a celkově opravena. Otevřena byla znovu 12. července 1997.

Výhled z rozhledny kruhový není, ale přesto se nabídne výhled na město Děčín, údolí Labe, Děčínský Sněžník s rozhlednou a za ním část Krušných hor. Vidět jsou i některé vrcholy Českého středohoří (Milešovka s rozhlednou) a část Českého Švýcarska.
VIDEOPOZVÁNKA
ČASOPIS PRO TURISTY
PŘÍVOZ
TURISTICKÝ PAS
LODÍ PO ŘECE
VSTUPENKA DĚČÍN
KAM NA OBĚD
MOBILNÍ APLIKACE