pondělí, 20 srpen 2018 15:38

Tyršův Děčín opět přinese sport, kulturu i zábavu pro celou rodinu

Napsal(a)

Třetí zářijový víkend se ponese v duchu významného děčínského rodáka Dr. Miroslava Tyrše a bude plný sportu, kultury a zábavy pro celou rodinu. Akce Tyršův Děčín oživí nejen Smetanovo nábřeží, ale také Mariánskou louku.

V sobotu 15. září 2018 se dopoledne budou moci turisté zúčastnit pochodu, který začíná u podmokelské sokolovny (za Hlavním nádražím v Děčíně) a končí v Kempu Děčín. Jsou připravené dvě trasy o délce 5 km a 16 km.

Neděle 16. září 2018 dopoledne bude patřit hlavně připomenutí osobnosti Miroslava Tyrše, který se v Děčíně narodil dne 17. 9. před 186 lety. V 10:00 hodin se uskuteční pietní akt s položením květin u Tyršovy sochy na Smetanově nábřeží za účasti zástupců města, České obce sokolské a dalších hostů. Následovat bude sokolské vystoupení mažoretek, letošní slet připomenou dvě skladby a na závěr vystoupí pěvecký sokolský sbor z Prahy. Po skončení programu u rogala se vydá průvod vedoucí dva koně na děčínský zámek k rodnému domku zakladatele Sokola. Odpoledne se pak můžete těšit na kulturní vystoupení u rogala, kde vystoupí děčínští muzikanti, jako Tomáš Kostka a Iva Štulcová, U-Style, Hana Řánková, DCRadio a Sabina Křováková. O kousek dál se Mariánská louka promění v louku ryze sportovní. Děčínské sportovní kluby zde představí svoji činnost a děti si zde budou moci vyzkoušet nejrůznější sportovní aktivity. Všechna místa, kde se koná program, prolne Sokolská stezka, kde na stanovištích budou děti plnit úkoly a dostanou malou odměnu.

Akce Tyršův Děčín se poprvé konala v letech 1992, 1995 a 1996 na koupališti pod zámkem. Tradici se podařilo obnovit v roce 2015 sokolským setkáním v Kempu Děčín. V roce 2016 přibyl ještě sokolský program u rogala, průvod a prezentace sportovních oddílů.

Miroslav Tyrš byl český národní obrozenec německého původu, kritik, historik umění, estetik, profesor dějin na UK a na ČVUT v Praze, předseda výtvarného odboru Umělecké besedy a člen poroty pro sochařskou výzdobu Národního divadla v Praze. Podílel se na založení organizovaného tělovýchovného hnutí v Čechách, zejména Sokola. Narodil se 17. září 1832 v sudetoněmecké rodině lázeňského a panského lékaře dr. Jana Vincence Tirsche na děčínském zámku. Od dětství měl chatrné zdraví, a proto na radu svého lékaře začal cvičit. Ve svých 51 letech zemřel tragickou smrtí – utonul v říčce Ötztaler Ache u osady Habichen v Tyrolských Alpách.

 

PODROBNÝ PROGRAM:


SOBOTA 15. 9. 2018
08:00 Turistický pochod - Krajem Dr. Miroslava Tyrše
Start turistického pochodu Krajem Dr. Miroslava Tyrše je u podmokelské sokolovny (za hlavním nádražím v Děčíně IV). Registrace probíhá průběžně mezi 8:00 -10:00 hodinou.
Trasa I. – 5 km, vhodné pro starší účastníky a děti (Maxičky restaurace – Jalůvčí – Pastýřská stěna – cíl: Kemp Děčín).
Trasa II. – 16 km (Sněžník – Pod koňskou hlavou – Maxičky – Jalůvčí - cíl: Kemp Děčín).
Startovné se hradí ve výši 50 Kč a zahrnuje medaili, pamětní list, příležitostná razítka a různé sokolské pohledy, časopisy atd.
17:00 - 22:00 - KEMP DĚČÍN – Sokolské setkání až do nočních hodin.
20:30 Ohnivá show

NEDĚLE 16. 9. 2018
10:00 Pietní akt u Tyršovy sochy
Jedná se o připomenutí osobnosti Miroslava Tyrše, který se v Děčíně narodil dne 17. 9. před 186 lety. V 10:00 hodin se uskuteční pietní akt s položením květin u Tyršovy sochy na Smetanově nábřeží za účasti zástupců města, České obce sokolské a dalších hostů.
10:30 – 11:30 Rogalo – sokolské vystoupení mažoretek, letošní slet připomenou dvě skladby a na závěr vystoupí pěvecký sokolský sbor z Prahy.
11:30 Průvod s koňmi na zámek Děčín (každý je vítán)
Řazení slavnostního průvodu s koňmi, sokolskou stráží v kroji, prapory, mažoretky a poté celý průvod odchází ve 12:00 hodin na zámek Děčín přes Tyršovu a Křížovou ulici, následně Dlouhou jízdou na nádvoří zámku Děčín. Každý je v tomto průvodu vítán.
13:00 Zahájení akce - Tyršova stezka ZŠ Tyrše

Zahájení Tyršovy stezky – Základní škola Dr. Miroslava Tyrše připravila pro děti stezku s několika stanovišti, na kterých budou děti plnit různorodé úkoly, a to jak sportovní, pohybové, tak i vědomostní. Po absolvování celé stezky, která vás také provede celou akcí, se mohou děti těšit na sladkou odměnu. Registrace je možná u stánku školy na Smetanově nábřeží do cca 16:00 hodin.

13:00 - 17:00 Sportovní louka (Mariánská louka)

Prezentace sportovních oddílů a klubů - děti si mohou vyzkoušet v tento den všechny nabízené a dostupné sporty v našem městě a možná si vybrat pro sebe ten pravý, kterému se budou dále věnovat. V nabídce bude volejbal, basketbal, fotbal, florbal, hokej, karate, atletika, tanec, biatlon, judo, kanoistika, korfbal, mažoretky, sokol a požární sport.

14:00 – 19:00 Pařící rogalo (Smetanovo nábř.)
14:00 Tomáš Kostka + Iva Štulcová
15:00 U-Style
16:00 Hana Řánková
17:00 DCRadio
18:00 Sabina Křováková

Doprovodné akce:
Taneční skupina Maniacs,Taneční škola Bella Danza, kouzelník, soutěže ...

Přečteno: 761 x
VIDEOPOZVÁNKA
ČASOPIS PRO TURISTY
PŘÍVOZ
TURISTICKÝ PAS
LODÍ PO ŘECE
VSTUPENKA DĚČÍN
KAM NA OBĚD
MOBILNÍ APLIKACE