Zdejší krajina plná magických zákoutí, tajemných míst a romantických vyhlídek je považována za jednu z nejatraktivnějších míst v Čechách. Díky blízkosti Národního parku České Švýcarsko a řeky Labe zde návštěvníci mohou při svých toulkách krajinou zažít neopakovatelné momenty.

Labská stráň – vyhlídka Belveder

Nádherný výhled do Labského kaňonu nabízí terasa s vysokým zdobeným arkádovým obloukem zakončeným kamennou divadelní maskou. V těsné blízkosti se nachází restaurace s hotelem. Přístup k vyhlídce je možný z několika směrů. Autem lze zajet v podstatě až na místo. Krásný pěší výlet nabízí červeně značená turistická trasa z 15 km vzdáleného Hřenska. Nevšední chvíle prožijete cestou z Dolního Žlebu. Díky jedinečnému přívozu a následnému výstupu po zachovalých kamenných schodech rázem jako byste se vrátili do minulosti.

GPS :    50°50'57.84"N, 14°13'17.04"E

 belveder

Císařská vyhlídka na Kvádrberku (289 m.n.m.)

Na pravé straně Labe uprostřed městského lesopraku se tyčí nad řekou Císařská vyhlídka.  Stoličná hora či také stolová hora nazývaná Kvádrberk návštěvníkům dopřává nádherný výhled na Děčín a do údolí Labe. Začíná zde červeně značená turistická cesta vedoucí přes Růžové skály a údolí Labských pískovců do malebného Hřenska.

GPS:     50°47′8″ N, 14°13′42″ E

 kvadrberk

Pastýřská stěna

Velkolepý výhled na říční koryto Labe a historickou část Děčína nabízí vyhlídka s restaurací na skalním masivu v centru města. Napodobenina hradu byla postavena na 150 m vysoké skále. Návštěvu této dominanty můžete spojit s prohlídkou zoologické zahrady. Dostupná je v každém ročním období osobním vozidlem, turisté mohou zvolit jednu z cest pro pěší, které vedou po obvodu skalního masivu. Milovníci adrenalinových zážitků se mohou na vyhlídku dostat výstupem jedné z deseti ferratových cest.

GPS: 50°46'48.065"N, 14°12'15.809"E

 pastyrska stena

Pravčická brána

Pravčická brána je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají být ještě větší. Rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem. Zaparkovat můžete na Mezné louce, cesta na Pravčickou bránu, vedoucí podél pískovcových stěn, je dlouhá 6 km. Zvolit můžete také kratší, ale náročnější cestu přímo z Hřenska. www.pbrana.cz

GPS: 50°53′1,09″N.,14°16′52,61″ E

 pravcicka brana

Rozhledna Sokolí vrch (506 m.n.m)

Rozhledna v obci Dobrná nabízí kruhový výhled na Děčín, Děčínský Sněžník, Krušné a Lužické hory nebo Říp, Bezděz či Ještěd. Odměnou za zdolání 162 schodů vám bude možná i pohled na Krkonoše se Sněžkou. Otevřeno je od května do října vždy od úterý do neděle. Vstupné: děti do 6 let zdarma, děti 6-15 let 13 Kč, dospělí 20 Kč. Možnost parkování přímo pod rozhlednou.

GPS: 50°46'59.873"N, 14°16'23.785"E

 sokoli vrch

Janovská rozhledna (506 m.n.m)

Nově otevřená celoročně volně přístupná rozhledna se nachází na kraji obce Janov, asi 15 km severně od Děčína. Naleznete ji na žluté turistické stezce z Hřenska vedoucí do Divoké soutěsky řeky Kamenice. Z rozhledny jsou vidět kromě okolních obcí také Děčínský Sněžník, Stříbrné stěny a Pravčická brána, Růžovský vrch, část Lužických hor a stolové hory v Sasku.

GPS: 50° 51' 37.98" N, 14° 16' 10.902"E

 rozhlednajanov

Velký Chlum

Vydejte se po červené turistické stezce vinoucí se zpočátku podél Labe, později lesem ze Starého Města až ke kamenné rozhledně. Cestou vás čeká mnoho poutavých pohledů do krajiny s moderním městem v údolí. Příjemné posezení u ohniště vám bude odměnou za konečný výstup. Za příznivého počasí je možné vidět na jihu kopce Kuklu s telekomunikační věží, vrch Varhošť s rozhlednou a další vrcholky v Českém středohoří - Kletečnou, Milešovku. Na západě je vidět pásmo Krušných hor, Děčínský Sněžník s věží a směrem na sever jsou vrchy Českosaského Švýcarska. Rozhledna je poměrně dobře dostupná. Autem je možné dojet v podstatě až na místo. 

GPS: 50°44'51.527"N, 14°13'41.791"E

 velky chlum

Sněžník (723m.n.m)

Při návštěvě Děčínska byste si neměli nechat ujít jednu z nejstarších rozhleden v Čechách, která se tyčí na nejvyšší stolové hoře v republice. Děčínský sněžník vás upoutá okouzlujícím výhledem na Lužické hory a Českosaské Švýcarsko. Autem se dostanete 1,5 km pod rozhlednu (buď směrem od Děčína, nebo od Jílového) na placené parkoviště, odkud vede trasa po zpevněné cestě až na vrchol hory.  V těsné blízkosti rozhledny se můžete občerstvit v restauraci či bufetu.

GPS:    50°47′35″ N 14°6′31″ E

 decinsky sneznik

Šaunštejn 340 m n. m

Jeden z nejkrásnějších skalních hradů skýtá nádherné výhledy do kraje v okolí Vysoké Lípy a  na část Českého Švýcarska s Růžovským vrchem. K vyhlídce známé jako Loupežnický hrad se dostanete po červené značce z Vysoké Lípy směrem k Malé Pravčické bráně. Přístup ke zbytkům hradu Šaunštejn na pískovcovém bloku vede po strmých schodech úzkou spárou ve skalním masivu. Vrcholky jednotlivých skal jsou spojeny ocelovými můstky.

GPS:  50°52′7,22″ N., 14°21′7,4″ E

 saunstejn

Mariina Vyhlídka 428 m. n. m

Vyhlídka přezdívaná také jako Mariina skála je nejznámějším a asi nejoblíbenější místem turistických výletů v Jetřichovických skalách. Na jejím vrcholu je umístěn romantický dřevený altán, který je celoročně přístupný. Místo umožňuje panoramatický výhled do okolí, na lesy, skály a kopce Českého Švýcarska. K vyhlídce se dostanete pěšky z Jetřichovic po červeně značené turistické značce. Z Mariiny vyhlídky dále můžete pokračovat po naučné stezce Jetřichovickými skalami až na Vilemínu vyhlídku a dále pak přes Rudolfův kámen na Pohovku, odkud se lze vrátit zpět do Jetřichovic po zelené turistické trase nebo pokračovat v cestě po červené až na Vysokou Lípu.

GPS: 50°51′34″ N., 14°24′19″ E

mariina vyhlidka

VIDEOPOZVÁNKA
ČASOPIS PRO TURISTY
PŘÍVOZ
TURISTICKÝ PAS
LODÍ PO ŘECE
VSTUPENKA DĚČÍN
KAM NA OBĚD
MOBILNÍ APLIKACE