Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní
Máte chuť si vyzkoušet dobrodružství v reálném světě? Vyražte do přírody a zaměstnejte mozek i tělo. Potrénujte fyzičku a orientační schopnosti. Zapojte celou rodinu nebo kamarády.
Vyberte si trasu, mapu si můžete vyzvednout v turistickém informačním centru v knihovně, na hlavním nádraží, v pokladně zoo, na zámku nebo si ji můžete stáhnout. Trasy mají tři obtížnosti. Na Pastýřské stěně se nachází jedna trasa lehké obtížnosti a jedna trasa obtížná a v okolí zámku se nachází tras sedm ve všech třech obtížnostech.
Pro vyznačené tratě byla vymezena dvě startovací místa. Pro tratě v okolí zámku je startovací místo u informačního centra v knihovně, pro tratě na Pastýřské stěně se začíná u vstupu do areálu zoo. Mapa trati je shodná s typem mapy pro orientační běh. Je tedy podrobná s velkým měřítkem. Základní odlišností od běžných turistických map je, že les, kterým se dobře běží, je kreslen bílou barvou. V mapě je vyznačena kontrolními body trať, kterou je třeba projít nebo proběhnout.
Cílem je najít všechny její kontrolní body v reálném terénu a do tabulky předtištěné na mapě si poznamenat evidenční čísla kontrolních bodů. Ta přečtete na nalezeném štítku kontrolního stanoviště jako poslední číslo. První číslo je pořadové číslo kontroly a druhé číslo je číslo trati. Tato čísla jsou uvedená v mapě a musí se shodovat s nalezenou kontrolou.
Kontrolní body jednotlivých tratí na mapě jsou číslovány pořadovým číslem a spojeny úsečkami, které spojují následující kontroly. Spojovací úsečky kontrolních bodů jsou zpravidla jen nejkratší spojnice kontrolních bodů a skutečná cesta od bodu k bodu může být jiná. Vaším úkolem je, v co možná nejkratším čase, najít optimální cestu mezi body a vyplnit tabulku.
Zkuste sami přijít na to, jak to funguje, a projděte si vybranou trasu. Tato aktivita je vhodná pro děti od 6 let. Podmínkou je schopnost číst popis kontrol a rozumět mu.
Jednotlivé kontroly jsou označeny plechovými štítky (6 x 4 cm) s vyraženými čísly a různým způsobem fixované v terénu.
Na Medvědí stezce jsou štítky přišroubované na dřevěném kůlu.
Na Zámecké stezce lze štítek s číselným kódem nalézt na dřevěném kůlu, řetízku, plastové svorce či přišroubovaný nebo přilepený ke skále, kameni či jiném předmětu.
Příklady jednotlivým stanovišť:
Je třeba vzít na vědomí, že tuto aktivitu s dětmi provádíte na vlastní nebezpečí. Tratě jsou umístěny v celkem bezpečném a přehledném terénu mimo dopravní provoz. Lokalita Pastýřská stěna se již svým charakterem blíží volnému lesnímu terénu a doporučujeme na tyto tratě přejít až po zaškolení v terénu kolem zámku, který má parkový charakter a je přehledný.
Medvědí stezka A, délka trasy cca 1 100 m, lehká trasa
Medvědí stezka B, délka trasy cca 1 700 m, obtížná trasa
Zámecká stezka 1, délka 450 m, lehká trasa
Zámecká stezka 2, délka 700 m, lehká trasa
Zámecká stezka 3, délka 1 400 m, středně těžká trasa
Zámecká stezka 4, délka 1 350 m, středně těžká trasa, v zimním období uzavřena
Zámecká stezka 5, délka 1 000 m, středně těžká trasa, v zimní období uzavřena
Zámecká stezka 6, délka 1 250 m, obtížná trasa, v zimním období uzavřena
Zámecká stezka 7, délka 1 200 m, obtížná trasa, v zimním období uzavřena
Délka trasy několik set metrů, malý počet snadných kontrolních bodů (cca 5) a přehledný a bezpečný terén.
Větší počet kontrolních bodů a delší trať než v předchozím stupni (500 až 800 m). Vzhledem k délce trasy a počtu kontrol už přehlednost v terénu je horší.
Trasa už dosahuje délky přes 1 000 m, velký počet kontrolních bodů (cca 10). Některé kontrolní body jsou obtížněji přístupné, ve strmém terénu, na skále, nutné popolézt. Vhodné pro tělesně obratné děti.
Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.