Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní
Hřebenovka Českým Švýcarskem je dálková trasa, která vás v délce zhruba 100 kilometrů provede nejkrásnějšími, ale také téměř neznámými místy zdejšího regionu. Trasa se táhne od Stožeckého sedla (přezdívaného Šébr) v Lužických horách až po úpatí Krušných hor, k příhraniční obci Petrovice. Trasa je vedena tak, aby protínala co nejvíce turistických cílů regionu a seznámila vás se zdejšími regionálními výrobci a místními, poctivými podniky. Na Hřebenovce se nachází i spoustu odpočívadel, kde můžete načerpat síly pro další kilometry.
Trasa Hřebenovky navíc navazuje na historickou modrou Hřebenovku mezi Pradědem a Aší, jejíž první úsek Ještěd - Růžák poznačili právě v Českém Švýcarsku, a to již před 120 lety. Ačkoliv je Hřebenovka dlouhá cca 100 km, záleží na vás, jak ji zdoláte. Někdo si může trasu naplánovat na vícero dní a přespávat na různých místech regionu. Druzí si vyberou jen část trasy. Tak či onak na vás čeká túra v krásné přírodě severních Čech.
Celou trasu Hřebenovky můžete najít zde. Pokud tápete v tom, jak si přechod Hřebenovky naplánovat, níže máme pro vás tip na třídenní výlet. Trasu můžete jít pěšky nebo si dát větší challenge a uběhnout ji jako o.p.s. České Švýcarsko (odkaz na přeběh Hřebenovky zde.)
Mapku s itinerářem najdete zde.
Od Stožeckého sedla vyrazíte přes novou lávku na pískovcové hřbety Stožec, Konopáč a Jelení skála (dohromady přezdívané Jelení kameny). Odsud směřujte k historické zřícenině hradu Tolštejn, cesta sem vám zabere zhruba hodinku. Na zřícenině se nachází několik vyhlídkových plošin spojených schody i lávkami, a příjemné občerstvení. Od Tolštejnu směřujte přes louky nad Rančem až ke kopci Jedlová, nejvyššímu bodu celé Hřebenovky. Na vrcholu můžete vyšlapat 130 let staré schody, a mít tak výhled na Jizerské hory, Lužické hory, Milešovku, Vlhošť a Saské Švýcarsko.
Až se dostatečně opijete krásnými výhledy, jděte po sjezdovce dolů ke Křížové hoře. Toto poutní místo oplývá nejen historií ale také magií. K místu se dokonce váže několik tajemných báchorek a pověstí. Na severozápadním svahu Křížové hory se nachází i tzv. Stříbrné doly se štolou sv. Jana Evangelisty, která je v současnosti přístupná veřejnosti a můžete si domluvit její prohlídku (zde).
Od Křížové hory se vydáte do Jiřetína pod Jedlovou, v němž se nachází zachovalé středověké centrum s památkovou zónou. Po vozíčkářské cestě přes Podluží se pak dostanete k Velkému rybníku, kde leží ráj pro ornitology i rybáře. Jen pozor - vykoupat se zde ale nemůžete, jedná se o přírodní rezervaci. Hodinku cesty se pak nachází město Krásná Lípa, kde se můžete osvěžit nad pivem z pivovaru Falkenštejn nebo navštívit zajímavou a edukativní expozici v Domě Českého Švýcarska. Poté přes městský park, po Köglerově stezce se dostanete na Kamennou horku, kde najdete řadu zachovalých staveb lidové architektury. Odtud dále směřujte na Kinského vyhlídku, odkud uvidíte nevídané pohledy. Z vyhlídky budete shlížet na obnaženou krajinu po kůrovci a bezpečnostní těžbě nejen podél tamější řeky Křinice. Kromě toho se zde otvírají pohledy na skály a věže Kyjovského údolí (do dubna zavřené!).
Po lávkách a schodech poté sejdete k Sýrovému potoku a kolem přehrady se vydáte cestou nad vesnicí Doubice. Po lesních stezkách s výhledy na divočinu a různé skalní útvary včetně Úzkých schodů dorazíte až na kopec s loveckým srubem Tokáň, kde se nachází restaurace s ubytováním. Od Tokáně se vydáte po modré stezce dolů romantickou krajinou až do závěrečného bodu celého dne. V Rynarticích máte hned několik možností k ubytování.
Doufejme, že naberete dostatek sil na druhý den a vydáte se splnit další část Hřebenovky. Pokud ano, z Rynartic vyrazíte po modré směrem k Pavlíninu údolí, kde i v hlavní sezóně tolik turistů nepotkáte. Budete tu jen vy a netknutá kouzelná krajina říček, schůdků a lávek. Na konci údolí projdete tunelem bývalého náhonu, na jehož druhé straně vás čeká Grieselův rybník. Od něj pokračujte přes Grieselův kříž a jetřichovickou ozdravovnu až na Jetřichovice vyhlídky - Mariinu skálu, Vilemíninu stěnu a Rudolfův kámen. Na nejznámější z nich - na Mariině skále - se nachází dřevěný altán s výhledem na Růžovský vrch, Strážiště, Studenec či ostatní přírodní skvosty Českého Švýcarska.
Až budete mít všechny vyhlídky prošlé, od rozcestí Pohovka jděte ke skalní kapli Kny. Po České silnici (se stejnojmennou naučnou stezkou) se posléze dostanete až na skalní zříceninu Šaunštejn. Výstup na samotný hrad je ale spletitý. Abyste se dostali na vrchol, je třeba zdolat žebříky a strmé schody, zasazené do úzké spáry ve skále. Zato vás na vrcholu čekají kouzelné výhledy do okolní krajiny, které nikde jinde nenajdete.
Na cestě ze Šaunštejnu po červené stezce narazíte na menší sestru Pravčické brány - Malou Pravčickou. Na rozdíl od Pravčické se dokonce můžete projít nad jejím obloukem, kde je postavena i kovová vyhlídka. Od pískovcového oblouku pak pokračujte přes Větrovec, mezi soušemi k Mezní Louce až na Meznou. Odtamtud jděte k Meznímu můstku přes řeku Kamenici, nedaleko odsud se dokonce nachází oblíbená letní atrakce - Divoká Soutěska.
Trasa od řeky Kamenice vás povede přes Hájenky, Janov až dolů do Hřenska, k Labi. Od Hřenska se pak vydáte po červeně značené stezce na Labskou stráň, kde vás čeká cíl druhé etapy - krásné vyhlídkové místo Belvedér. Z této vyhlídky vidíte na Labský kaňon a jeho zdejší dominanty - stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone či skalní hřbety Schrammsteine a Großer Winterberg. Nechybí ani výhled na malebnou obec Dolní Žleb. Ubytovat se můžete přímo na Belvedéru nebo v okolí Labské stráně.
Teď je před vámi poslední okruh. Z Belvedéru se opět napojíte na červenou stezku, na níž narazíte na několik dalších vyhlídkových míst na Labský kaňon. Cestou můžete shlížet ze skalních vyhlídek zvané Spálenisko nebo Sněžnická vyhlídka. Hezké fotografie pak pořídíte na Labské stráži. Jedná se vlastně o pískovcový pavilon z 19. století, který vám nabídne Labský kaňon ze zcela jedinečné perspektivy. Na konci červené stezky vás pak čeká kouzelný výhled z Kvádrberku (též Stoličné hory), odkud vidíte na celé přístavní město Děčín. V jednom z nejzelenějších měst republiky se můžete pokochat nejen jeho architekturou ale také přírodou, která je od centra města doslova pár kroků. Hřebenovka dále vede přes Červený vrch směrem na Děčínský Sněžník. Z této nejvyšší stolové hory v republice se vám nabízí pohledy na významnou část Českého Švýcarska i Lužických hor. Možná si při pohledu řeknete, „tohle vše jste opravdu přešli?“ Závěr vašeho přechodu jde dolů od Sněžníku, přes ostrovský rybník, horolezeckou oblast Rájec až do kýženého cíle - do Petrovic.
Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.